Uurimistöödest ja juhendamisest semiootika osakonnas
Semiootika õppe juurde kuuluvad uurimistööd: seminari-, bakalaureuse- ja magistritöö või magistriprojekt ning doktoritöö. Uurimistöö tegemisel on üliõpilasele toeks juhendaja. Juhendamisel lähtutakse humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna juhendamise heast tavast jt TÜ ees dest (vt viiteid allpool).
- Semiootika osakonnas toimub juhendamine individuaalselt ja seminarides kollektiivselt. Seminarides osalemine on kohustuslik. Seminarid toetavad sobiva juhendaja ja teema leidmist, uurimistöö käigus tekkivate probleemide lahendamist, arendavad arutlus- ja esinemisoskust.
- Juhendamise ja uurimistöö ajakava semiootika osakonnas, v.a. doktoriõpe (kuupäevad täpsemalt õppeaasta akadeemilises kalendris):
- juhendaja ja teema leidmine, tööplaani koostamine (september-oktoober);
- BA, MA kavandi kaitsmine (oktoober);
- juhendaja ja teema kinnitatakse 6 kuud enne kaitsmist (reeglina novembris);
- BA, MA eelkaitsmine (aprill);
- kaitsmine (mai/juuni), töö esitamine nädal varem (juhendajale valmis töö 2 nädalat enne kaitsmist);
- Individuaalse juhendamise alguses räägitakse läbi ja lepitakse kokku koostööpõhimõtted, sh:
- vastastikused ootused,
- suhtluskanalid ja kohtumisviisid,
- tagasisidestamise viisid,
- tööplaan,
- ja muu vajalikuks peetav.
- Uurimistöö protsessi juhtimisel on üliõpilasel ja juhendajal võrdväärne roll, üliõpilasel algatav-tegutsev, juhendajal suunav-toetav-kontrolliv. Üliõpilane hoiab juhendajat kursis oma tööprotsessiga ning küsib vajadusel konsultatsiooni.
- Üliõpilane tutvub uurimistöö kohta käivate reeglite ja tavadega ning järgib neid (vt viiteid allpool), üliõpilane teab ja järgib head akadeemilist tava (sh akadeemilise petturluse vältimine). Juhendaja suunab üliõpilast reegleid ja tavasid järgima ning vajadusel nõustab nende osas.
- Uurimistöö eest vastutab selle autor, üliõpilane. Juhendaja roll on suunata ja toetada töö valmimist ning osutada töös esinevatele puudujääkidele ja pakkuda lahendusvõimalusi.
- Töö kaitsmisele lubamisega kinnitab juhendaja, et töö vastab vähemalt vastava taseme uurimuse miinimumnõuetele ning on kaitsmiseks sobiv. Hinde määrab tööle kaitsmiskomisjon, võttes arvesse tööd, kaitsmist ning juhendaja ja retsensendi hinnanguid; juhendaja osaleb hindamisel sõnaõiguse, ent mitte hääleõigusega.
- Juhendamisprotsessi probleeme saab lahendada juhendaja-juhendatava omavahelises suhtluses, abiks on ka koordinaatorid ja programmijuht.
Uurimistööd ja juhendamist puudutavad korrad ja tavad
Semiootika osakonna kirjalike tööde vormistamise juhend
Semiootika osakonna lõputööde juhendid:
TÜ humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna juhendamise hea tava
TÜ humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna lõputöö nõuded ja kaitsmise kord
Akadeemilise petturluse vältimisest
Üldisemat:
TÜ humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna atesteerimise kord
Lõputööde avaldamise korrast