Õpiränne semiootikas ja kultuuriteoorias
Semester või aasta väliskõrgkoolis rikastab semiootika ja kultuuriteooria õpinguid rahvusvahelise õpikogemuse, põneva ainete valiku ja keelepraktikaga. Semiootika osakonna üliõpilasvahetuse partneriteks on üle 20 Euroopa hinnatud kõrgkooli.
- Välismaal õppimine on osa sinu Tartu ülikooli õppekava täitmisest!
- Edasised õpingud või töö võivad sind tulevikus viia pikemaks ajaks teise riiki - semester välismaal võimaldab järele proovida, kuidas on elada teistsuguses kultuurikeskkonnas.
- Kui tarvis, õpi kauem! - välismaal läbitud 15 EAP eest saad ühe semestri nominaalse õppeaja pikenduseks.
Vaata ka üldist informatsiooni rahvusvahelisest õpirändest ning humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna tudengite blogisid välisõpingustest.
Välisõpingute eesmärk
- Kultuuriteoreetikust praktikuks! Semiootika ja kultuuriteooria tudengile on välisriigis õppimise kogemus asendamatu võimalus erialaseid teadmisi konteksti asetada. Vahetu kogemus teises kultuuriruumis elamisest ja õppimisest annab aluse kultuuri-, keele-, kommunikatsiooni ja tõlketeooriate sügavamaks mõistmiseks ja rakendamiseks.
- Üliõpilane otsustab! Eriala laiendamine välisõpingutega annab üliõpilasele võimaluse valida just enda huvidele ja õppe eesmärkidele vastavad ained sobivast partnerkõrgkoolist. Seega saab tudeng ise otsustada, kas siduda oma õpingud pigem mõne rakendusliku alaga, süvendada tuntud ülikoolis teoreetilisi teadmisi või laiendada silmaringi eriliste ja põnevate ainetega. Valikuvõimalus tugevdab erialadevaheliste seoste mõistmise võimet ja motiveerib oma õpingute mõtestamist laiemas kontekstis.
- Välisõpingute semester võimaldab süvendatult õppida mõnda semiootika haru, mille keskuseks partnerkõrgkool on, näiteks Aarhusi ülikoolis kognitiivsemiootikat ja New Bulgarian University reklaamisemiootikat ning brändiloomet, Vilniuse ülikoolis A. Greimase semiootikat, Budapestis kultuuri- ja kirjandussemiootikat.
Õpiränne BA õppekavas
Välismaal sooritatud õppetööd arvestatakse Tartu Ülikooli õpingute osana. Välisõpingute maht semestris peab olema vähemalt 15 EAP-d, mis on ka välisõpingutele järgneva pikendussemesteri saamise eelduseks. Õpirändes tehtud ainepunkte on võimalik arvestada 24 EAP mahus peaeriala laiendava moodulina (vt õppekava selgitavat joonist). Kui juhtub, et väliskõrgkoolis ei õnnestu õppelaani täita täies mahus (24 EAP), siis saab programmijuhi otsusega arvestada õpirände moodulisse ka semiootika ja kultuuriteooria valikaineid, rahvusvahelisi suvekoole ja rännet toetavat keeleõpet.
Samuti võib õpirände ainetega asendada ka pea- või kõrvaleriala aineid (vajalik semiootika osakonna või vastava kõrvaleriala VÕTA-komisjoni nõusolek) või arvestada neid vabaaineteks.
Õpiränne MA õppekavas
Välismaal sooritatud õppetööd arvestatakse Tartu Ülikooli õpingute osana. Välisõpingute maht semestris peab olema vähemalt 15 EAP-d, mis on ka välisõpingutele järgneva pikendussemesteri saamise eelduseks. Õpirändes tehtud ainepunkte on võimalik arvestada õpirände moodulina (vt õppekava selgitavat joonist), mis asendab magistrikooli või valikainete mooduli (viimasel juhul on vabaainete maht väiksem, 3 EAP). Samuti võib sisulise kattuvuse korral asendada üksikuid aineid kogu õppekavast (v.a magistritöö ja -projekt), arvestada neid vabaaineteks või sooritada praktika välismaal.
Milline semester on parim aega välisõpingute jaoks õppekava raames?
Õpirändesse minemiseks on sobivaim teine või kolmas õppeaasta (õppekava kolmas, neljas või viies semester). Õpirändesse minemiseks tuleb kandideerida üldjuhul eelneva õppeaasta kevadsemestril. Erasmus+ programmi kandideerimistähtaeg on märtsis, kõigi mobiilsusprogrammide konkursside tähtajad avaldatakse konkursikalendris.
Viimasel semestril välismaale õppima suundujad peavad arvestama, et reeglina ei laeku väliskõrgkoolist õppetulemused TÜ semestri lõpuks, seega ei saa ka arvestada ülikooli lõpetamisega välisõpingute semestri lõpus. Praktika sooritamiseks välismaal on parim aeg suvi. Välispraktika ainepunktid kantakse õppekavas praktilise semiootika valikmoodulisse.
Kuidas planeerida õpinguid TÜ-s kui soovin välismaale õppima minna?
Semester välismaal on õpingute osa, ent on siiski pool aastat eemal ja mõjutab Tartu õpingute planeerimist. Läbi tuleks mõelda kohustuslike õppeainete läbimine ja lõputöö/-eksam ning täiendavad moodulid lisaks rändele.
- Kui on soov minnna õpirändesse, võiks esimestel semestritel läbida võimalikult palju (jõukohaseid) kohustuslikke aineid - kuna eri taseme õppeained võivad tunniplaanis kattuda ning olla lugemisel ka üle aasta. Samuti ei loeta igal aastal valikaineid.
- Konsulteeri osakonna Erasmus koordinaatori Elli Marie Trageli (tartusemiotics [ät] ut.ee) või sekretäri Ulvi Urmiga (ulvi.urm [ät] ut.ee), et teaksid, milliseid aineid, mis semestril loetakse ja saaksid seega oma TÜ õpinguid vastavalt planeerida.
- Kui kasutad välisõpinguid peaeriala laiendamiseks, vali varakult välja lisanduvad moodulid ja läbi võimalusel ka neid varem - laiendamine käib moodulite, mitte üksikute ainete kaupa ning teiste erialade ained võivad tunniplaanis kattuda semiootika ja kutluuriteooria kohustuslike ainetega.
- Teisel aastal tegeletakse seminaritöö ja kolmandal aastal lõputööga. Kuidas teed seda eemalt poole aasta jooksul? Et vältida õpingute venimist uurimistöö tõttu, leia endale varakult juhendaja ja hoia kontakti! Räägi läbi teema ja tööplaan, et saaksid sellega tegeleda ka eemalt ja/või Tartus olles tulemuslikult. Lepi kokku ka uurija- ja bakalaureuseseminaris osalemine (võid ka rände ajal saada 3 EAP Tartust).
- Kui asendad väliskõrgkooli ainetega üksikuid aineid (ehk ei soorita rändlusmoodulit, vaid teed VÕTA), tuleb järgida välisõpingute ja asendatavate ainete sobivust (õppeplaan!) ning teiste pea- ja kõrvaleriala ainete läbimise ning seminari- ja lõputöö võimalusi.
Kas välisõpingute tõttu minu õppeaeg TÜ-s pikeneb?
Välismaal õpitud vähemalt 15 EAP mahus semestri eest saab üliõpilane pikendussemestri. Pikendussemestri kasutamine ei ole aga kohustuslik: kui bakalaureuseõppekava saab täidetud tavapärase kolme aastaga, pole tarvis pikendussemestrile minna - näiteks kui õnnestub rändes sooritada 30 EAP või Tartu semestritel normist veidi enam ning püsid lõputööga järjel või valid lõpueksami.
Samas loetakse ka pikendussemestri järel lõpetamine nominaalajaga lõpetamiseks.
Millised on minu õpirände võimalused?
Erasmus+ programm
Semiootika osakonna Erasmus + partnerite täielik nimekiri.
Tabelis on oluline tähele panna mitmeks kuuks mobiilsus ette nähtud on (kas saab minna üheks semestriks või ka terveks aastaks) ja mis õppetaseme üliõpilase vastu võetakse.
Erasmus+ partnerkõrgkoolid, kus on olemas semiootika keskus ja võimalik õppida inglise keeles semiootika aineid bakalaureusetasemel:
o Aarhusi ülikool - kognitiivsemiootika;
o New Bulgarian University - reklaamisemiootika, brändiloome.
Semiootika magistriprogramme on mitmetes ülikoolides, kursusi semiootikast ning kultuuriteooriast leiab veelgi laiemalt
○ Vilnius University - Greimasi keskus
○ Eötvös Loránd University - semiootika magistriprogramm
Lisaks Erasmus+ õpirändele
Tartu ülikoolil on peale Erasmus+ programmi veel mitmeid õpirände koostööleppeid. TÜ partnerlepingute kasutamisel on tarvis iga ülikooli puhul eraldi uurida stipendiumi saamise võimalusi ja muid õpirände tingimusi. TÜ kesksete partnerlepingute alusel on võimalik minna õppima ka väljaspoole Euroopa Liitu.
Kõik rändevõrgustikud, partnerlepingud ja stipendiumid on leitavad siit.
Kuidas rahastada oma välisõpinguid?
- Erasmus+ programmi õpirände puhul on osalejale stipendium (elamistoetus) tagatud.
- Välispraktika toetuseks on võimalik taotleda Erasmus+ välispraktika stipendiumi
- Vaata ka teisi stipendiumiprogramme
Sageli on välisõpingute planeerimisel oluline silmas pidada sihtriigi elukallidust, vahel koguni konkreetse linna kulukust (pealinnad vs väiksemad ülikoolilinnad). Vajalikku infot keskmiste kulude ja üliõpilaste majutusvõimaluste kohta leiab tavaliselt partnerkõrgkooli kodulehelt.
Kuidas välisõpingute sisu kokku leppida?
Välisõpingute planeerimiseks konsulteeri osakonna Erasmus koordinaatori Elli Marie Trageliga (tartusemiotics [ät] ut.ee). Eelnevalt on soovitatav osakonna sekretäri Ulvi Urmiga (ulvi.urm [ät] ut.ee) üle vaadata enda valikud õppekavas ja õppekava täitmise maht.