Karjäärivõimalused pärast lõpetamist
Rahvusvaheliste koostöö- ja vahetusprogrammide raames avaneb lõpetajatel häid võimalusi edasiõppimiseks välismaal. Meie osakonna kasvandikud on Euroopas ja maailmas olnud väga edukad ja kõrgesti hinnatud. Praeguseks on meie lõpetajad omandanud või omandamas doktorikraadi näiteks:
- Saksamaal (Konstanzi Ülikoolis);
- Suurbritannias (King’s College’is ja Cambridge’i, Bristoli, Yorki ning Leedsi Ülikoolis);
- Hollandis (Leideni Ülikoolis);
- USA-s (Yale’i, Lõuna-California ja Miami Ülikoolis);
- Kanadas (Lääne-Ontario Ülikoolis);
- Uus-Meremaal (Aucklandi Ülikoolis).
2010. aastal anti Vabariigi Presidendi kultuurirahastu noore teadlase preemia dr. Bruno Mölderile, kes alustas filosoofiaõpinguid Tartu Ülikoolis ja töötab praegu meie osakonnas teoreetilise filosoofia vanemteadurina.
Ehkki Friedrich Nietzsche, kes oli väidetavasti 1875. aasta paiku saanud Tartu Ülikoolilt kutse professori ametikohale asumiseks, nentis, et filosoofia on „vabatahtlik elamine jääs ja kõrgmäestikus“, ei ole meie lõpetajad pidanud kunagi piirduma üksnes sääraste ekstreemsete tingimustega. Kaheaastane filosoofia magistriprogramm Tartu Ülikoolis avab uksi tööturul ja on hea ettevalmistus igaühele, kes soovib jätkata õpinguid doktoriastmes.
Näiteks on viimastel aastatel meie lõpetajad saanud doktorikraadi või omandavad seda praegu ülikoolides Saksamaal (Konstanzi Ülikool, Humboldti Ülikool Berliinis, Mannheimi Ülikool); Austraalias (Melbourne’i Ülikool); Kanadas (Western Ontario Ülikool); Soomes (Jyväskylä Ülikool); Hollandis (Leideni Ülikool, Maastrichti Ülikool); USAs (Sothern California Ülikool, Miami Ülikool, Missouri – St. Louise Ülikool, Yale’i Ülikool); Uus-Meremaal (Aucklandi Ülikool), Ühendkuningriikides (Bristoli ülikool, Camebridge’i Ülikool, Durhami Ülikool, Leedsi Ülikool, St. Andrews’i Ülikool, Stirlingi Ülikool, Yorki Ülikool).
Peale selle, et meie lõpetajad on väga hinnatud akadeemikutena on paljud neist teinud edukalt karjääri ka haridusvaldkonnas, finants- ja ärialadel, ajakirjanduses ning poliitikas. Paindlik õppekava võimaldab õpilasi ette valmistada just nende soovitud karjääri jaoks. Hiljutised filosoofia magistriprogrammi lõpetajad on läinud tööle mitmetesse ettevõtetesse nagu Transferwise, Starship Technologies, ERPLY, Transcom Budapest, Eesti Tarbijakaitseamet ja UNESCO Eesti Rahvuslik Komisjon.
Laura Kalda, TÜ üliõpilasesinduse avaliku poliitika spetsialist: "Väga meeldis vabadus, et oma õppekava sai suures osas koostöös juhendajaga üles ehitada. Väga meeldis ka juhendaja ja väikesed seminarirühmad, eriti lugemisgrupid. Väiksus on selgelt filosoofia eriala võlu ja individuaalne lähenemine annab igal sammul tunda. Meeldis, et õppejõud olid valdavalt nõudlikud ja abivalmid. Minu analüütilise lugemise ja kirjutamise oskus on nüüd tugevalt üle keskmise." Laura lõpetas filosoofia magistrantuuri 2011. aastal. |
|
![]() |
Mats Volberg, PhD York’i Ülikoolist: "Kuna teadsin juba siis, et tahan minna doktoriõppesse ja lootsin seda teha välismaal, siis oli ingliskeelne õpe mulle heaks praktikaks. Meeldis individuaalse töö suur osakaal: sain koos oma juhendajaga kahepeale lugeda ja eraldi arutada erinevaid tekste, mis enamasti olid kõik minu magistritöö jaoks ning muidu ka huvitavad." Mats lõpetas filosoofia magistrantuuri 2011. aastal. |
William Tuckwell, doktorant Melbourne'i Ülikoolis: "TÜ Filosoofia magistriprogramm aitas mul jõuda parema mõistmiseni sellest, milles filosoofia seisneb: mind õhutati tegelema tekstidega, kuni mõistsin neid võimalikult täpselt; innustati töötama enda ideedega, kuni saavutasin parima võimaliku versiooni; ja, mis kõige kasulikum, mu juhendaja andis mu tööle regulaarselt detailset tagasisidet. Lisaks põhjalikule individuaaltööle oli mul võimalik võtta aineid, et täita seal, kus vaja, lünki oma teadmistes. Osakond tervikuna on väga toetav. Selle aja jooksul, mil õppisin Tartus, aitasid osakonna liikmed meil, magistrantidel korraldada lugemisgruppe ja kraadiõppurite rahvusvahelist konverentsi, mis lõi õppimiseks elava ja stimuleeriva õhustiku. Kõige ilmsemalt on magistriprogramm Tartus mulle kasulik olnud arendades mu akadeemilisi ja filosoofilisi oskusi, nii et mul oli võimalik jõuda näidisessee ja doktoritöö kavandini, mille põhjal mind võeti vastu põnevasse doktoriprogrammi. Lisaks sellele andsid õpingud Tartus mulle ka oskused doktoriõppest võimalikult palju kasu saada: Tartu magistriprogramm andis mulle otsustavuse end pidevalt arendada ning enesekindluse osaleda seminarides ja kollokvimides koos suurepäraste filosoofidega, hoolimata sellest, kui hirmutav see võib alguses tunduda!” William lõpetas filosoofia magistrantuuri 2016. aastal. |
|