Filosoofia osakond
|
|
|
|
Filosoofia ja semiootika instituudi koordinaator on Ruth Jürjo. Tema poole võib pöörduda kõigi osakonna õppetööd, töökorraldust ja muud asjaajamist puudutavate küsimustega. ruth.jurjo [ät] ut.ee, 737 5314
Osakonna tutvustus ja ajalugu
Filosoofia osakond kuulub filosoofia ja semiootika instituudi koosseisu koos semiootika osakonna ja konsortsiumi TÜ eetikakeskusega. Alates 1. jaanuar 2016 kuulub instituut humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna alla.
Osakond viib läbi ja arendab filosoofiaalast õppe- ja teadustööd kõigil õppeastmeil, koordineerib klassikaliste erialatekstide tõlkimist eesti keelde ning tegeleb eriala populariseerimisega. Ühtlasi annab osakond välja rahvusvahelist filosoofia ajakirja Studia Philosophica Estonica.
Osakonnas on neli õppetooli:
- filosoofia ajaloo õppetool,
- praktilise filosoofia õppetool,
- teadusfilosoofia õppetool ja
- teoreetilise filosoofia õppetool
Osakonnaga on tihedalt seotud ka konsortsium Tartu Ülikooli eetikakeskus.
Osakonna ajalugu
Filosoofia osakonda võib pidada sama vanaks kui Tartu Ülikooli (asutatud 1632), kuna esimese nelja teaduskonna hulka kuulus ka filosoofia, seega tähistas filosoofia osakond 2012. aastal oma 380. aastapäeva. Osakond sai oma praeguse kuju peale 1991. aastal aset leidnud ümberstruktureerimist.
22. detsembril 2006 Tartu Ülikooli nõukogu poolt vastuvõetud ülikooli põhikirja muudatuste alusel moodustati 1. juunil 2007 filosoofia osakonnast ja semiootika osakonnast, mis varem kuulus sotsiaalteaduskonda, filosoofia ja semiootika instituut.
Alates 1991. aastast on lõpetanud 213 bakalaureuse tudengi, magistrikraadi on kaitsnud 79 ning doktorikraadi 13 õppurit, õpetajakoolituse (õppekava kehtib alates 1998. aastast) on läbinud samuti 5 inimest (seisuga 21.12.2015).
Põhjaliku ülevaate TÜ filosoofia osakonna uuemast ajaloost saab inglisekeelsest enesehinnangu raportist, koostatud 2009. aasta akrediteerimise jaoks.
Osakonna õppejõud Eduard Parhomenko uurimas Immanuel Kanti surimaski. Foto: Andres Tennus / Tartu Ülikool